Automobili

Hyundai ix35 propadanje kvačila

SSH sub 2.2.2019 21:51

Pozdrav,

vozim Hyundai ix35 2.0 CRDi 4WD 100KW, 2011 godina, 180tkm, ručni mjenjač, 4x4 pogon.


Kvačilo mi je propalo te prilikom stiskanja istog teško se prebacuje brzina.
Prilikom stajanja moram par puta stisnut kvačilo (napumpat) kako bi mogao promijeniti brzinu.
Kvačilo počne hvatati pri kraju stiska.


Sumnjam na cilindre kvačila jer je to poznati problem na ovom modelu, također prilikom stajanja u leru počne se čuti nekakvo brujanje/lupkanje iz predjela motora (ničim prouzrokovan, nasumično se čuje), mehaničar mi je rekao (na temelju zvuka....nije ga otvarao) da je uzrok svega toga neispravan zamašnjak a ne cilindar kvačila, te da je potrebno mijenjati zamašnjak i set kvačila što ispada više od 1000€.


Može li zamašnjak prouzročiti propadanje kvačila?


Hoću li što postići ako zamijenim samo cilindre?


Ako stavim nove cilindre i problem se nastavi onda se radi o zamašnjaku?


Što da radim?

Hvala puno

nicky.sl sub 2.2.2019 22:06
SSH kaže...

Pozdrav,

vozim Hyundai ix35 2.0 CRDi 4WD 100KW, 2011 godina, 180tkm, ručni mjenjač, 4x4 pogon.


Kvačilo mi je propalo te prilikom stiskanja istog teško se prebacuje brzina.
Prilikom stajanja moram par puta stisnut kvačilo (napumpat) kako bi mogao promijeniti brzinu.
Kvačilo počne hvatati pri kraju stiska.


Sumnjam na cilindre kvačila jer je to poznati problem na ovom modelu, također prilikom stajanja u leru počne se čuti nekakvo brujanje/lupkanje iz predjela motora (ničim prouzrokovan, nasumično se čuje), mehaničar mi je rekao (na temelju zvuka....nije ga otvarao) da je uzrok svega toga neispravan zamašnjak a ne cilindar kvačila, te da je potrebno mijenjati zamašnjak i set kvačila što ispada više od 1000€.

Može li zamašnjak prouzročiti propadanje kvačila?


Hoću li što postići ako zamijenim samo cilindre?


Ako stavim nove cilindre i problem se nastavi onda se radi o zamašnjaku?


Što da radim?

Hvala puno

 Mislim da ti je mehaničar u pravu ali svejedno vozi kod drugog mehaničara da da drugo mišljenje. 

nine ned 3.2.2019 01:24
SSH kaže...

Može li zamašnjak prouzročiti propadanje kvačila?

 

ne, ali korpa kvačila da..

 

SSH kaže...

Hoću li što postići ako zamijenim samo cilindre?

 

jesi provjeravao razinu ulja kvačila? znači cilindri obično krenu puštati ulje što se često može dobro vidjeti na razini ulja. na nekim autima se cilindrić u kabini može i vidjeti iznad papučice, obično ako pušta se to i vidi.

ja sam na bivšoj hondi 3 puta mijenjao cilindrić u kabini. kupovao sam zamjenske koji su bili 10x jeftiniji od OEM-a pa su svakih toliko opet propišali.. obično kada bi kvačilo omekšalo bi samo nadotočio ulja i malo ga "napumpao" i tako svakih 2-3 dana dok ne bih našao vremena da ga zamijenim 

 

što da radiš? mišljenje drugog mehaničara po meni nije potrebno.. to je kvar koji se dogodi prije ili kasnije na svakom modernom dizelu..

zvukovi nagovještavaju da ti je prdnuo dvomaseni i/ili kvačilo. to što se čuje je ili komadić federa dvomasenog, ili komadić listića korpe.

provjeri dali za tvoj auto postoji jednomaseni zamašnjak.. neće biti smooth kao dvomaseni, ali je jeftiniji i traje praktički vječno.

Dardevil ned 3.2.2019 11:35

Tako je. Nije taj dvomaseni stavljen bez veze. A otvaraču topica poruka da bude spreman dati poveću lovu sad, cilindar je propišao, ali bez obzira na to zamašnjak je isto za zamjenu, slučajno se poklopilo da su oboje za zamjenu.

SSH ned 3.2.2019 11:36
nine kaže...
SSH kaže...

Može li zamašnjak prouzročiti propadanje kvačila?

 

ne, ali korpa kvačila da..

 

SSH kaže...

Hoću li što postići ako zamijenim samo cilindre?

 

jesi provjeravao razinu ulja kvačila? znači cilindri obično krenu puštati ulje što se često može dobro vidjeti na razini ulja. na nekim autima se cilindrić u kabini može i vidjeti iznad papučice, obično ako pušta se to i vidi.

ja sam na bivšoj hondi 3 puta mijenjao cilindrić u kabini. kupovao sam zamjenske koji su bili 10x jeftiniji od OEM-a pa su svakih toliko opet propišali.. obično kada bi kvačilo omekšalo bi samo nadotočio ulja i malo ga "napumpao" i tako svakih 2-3 dana dok ne bih našao vremena da ga zamijenim 

 

što da radiš? mišljenje drugog mehaničara po meni nije potrebno.. to je kvar koji se dogodi prije ili kasnije na svakom modernom dizelu..

zvukovi nagovještavaju da ti je prdnuo dvomaseni i/ili kvačilo. to što se čuje je ili komadić federa dvomasenog, ili komadić listića korpe.

provjeri dali za tvoj auto postoji jednomaseni zamašnjak.. neće biti smooth kao dvomaseni, ali je jeftiniji i traje praktički vječno.

 Ulje je skoro do vrha, cilindar u kabini mi dijeluje suho. Sve se bojim da mi je na kraju krajeva otišao dvomaseni zamašnjak i kvačilo.

markez_cro kaže...
Mislim da nije dobra ideja staviti jednomaseni zamašnjak u transmisiju koja je dimenzionirana za dvomaseni. Amortizira on jako puno torque spikeova...

 Da, vidio sam par odgovora da se s time može oštetiti motor, smanjiti performanse itd.

nine ned 3.2.2019 11:56
SSH kaže...

 Da, vidio sam par odgovora da se s time može oštetiti motor, smanjiti performanse itd.

 

ne vozim dizele pa ne mogu reći iz prve ruke, samo znam da to ljudi masovno rade.. perfomanse ne smanjuje sigurno, trebao bi samo biti grublji pri otpuštanju kvačila, odnosno lakše bi zacukao pri startu..

naravno da se to odražava na puno komponenti auta kao što su radilica, nosači motora, dijelovi ovjesa itd..

SSH čet 25.4.2019 19:58

UPDATE:

Problem je na posljetku bio u hidrauličnom potisnom ležaju aka druk lager.

 

Popravak me koštao 1000 kn ruke, 400 kn potisni ležaj (VALEO), 225 kn ulje za getribu.

 

Ujedno sam zamijenio set kvačila (korpa, lamela) LUK 1000 kn i dvomaseni zamašnjak SACHS 3800 kn.

 

Dvomaseni je imao malo lufta ali mehaničar je rekao da se moglo još voziti s njim kao i sa starim setom kvačila.

 

 

Postoje tri cilindra, glavni je na papučici kvačila, drugi je na getribi treći je na potisnom ležaju.