Bicikli i električni romobili

Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

lllnuclearlll pon 19.8.2019 18:28
Stux kaže...

Bok ekipa,

zanima me kakav je Bryton Rider 10 C (ciklokompjuter), koristi ga netko tu od forumaša? Ne znam što još dodatno treba uzimati od senzora i koliko je uopće potrebno.Vidim ga dostupnog samo na bike24 i to verzija 10C sa senzorom za kadencu dok se za brzinu prodaje odvojeno ili 10 E verzija bez dodataka.

 

Zahvaljujem unaprijed 

 za te pare izuzetno dobra kupovina. ima ga frend... on je uzeo još neki noname srčani monitor za 100tinjak kuna prek ebaya...

 

senzor za brzinu ti ne treba jer će ti mjerit pomoću GPSa, doduše ne tako točno, no okvirno će funkcionirati.

 

app za android je OK, može se integrirati sa stravom... solidna stvar ako ne želiš davati  2-3-4-5 tisuća kuna za garminove ciklokompove  

Sendoo4 uto 20.8.2019 17:36

Pozdrav, pocetnik sam pa ako moze neki savjet oko kupovine bicikla, ne razumijem se bas oko opreme tj.sta je dobro a sta treba izbjegavati. Imam 4000kn tj 1000KM, pa ne znam da li bolje za ove novce uzeti novi bike ili ipak nes polovno.

Planiram voziti rekreativno poslije posla po makadamu, ponekad po gradu.

Visina 198 cm

Tezina 98 kg

Nasao sam jedan koji mi se svidja, pa ne znam da li vrijedi ovoliko:

https://www.olx.ba/artikal/34527504/bicikl-specialized-rockhoffer-ram-23/

gocc01 pet 23.8.2019 19:06

Ohaj, pošto je (nažalost) biciklizam jedini oblik rekreative kojim bi se bavio ( znači da sad samo radim i hodam  ) vrijeme je za bicikl. Svaki dan na posao, cesta cca 5km, sjedalicu za malu dok se ne udostoji naučiti sama voziti svoj bicikl, te kad uđem u formu malo se dalje zaputiti. Bitan mi je i paintjob tak da..

 

Opako mi pulsira međunožje od pogleda na ovaj Cube Analog koji je trenutno na akciji za 4300kn al nisam više u toku sa opremom. Pretpostavljam da je vilica bolja od većine Sountor,  ima XT, hidrauliku, uglavnom sve što je imao moj nikad prežaljeni Talon 2 iz 2010 dok je još dolazio sa RS vilicom. 

 

Veličina najveća koju imaju, 23", ja sam 198/90 i volim relativno agresivnu vožnju. E sad, svi biciklu koje sam imao do sada su bili 26" pa ne znam kakav je prelazak na 29" što se tiče agilnosti.

 

 

pacijent007 pet 23.8.2019 22:38

Pozz ekipa, imam pitanje jedno. Rekreativno vozim bicikl i u zadnje vrijeme cesce skrenem off road. Trenutno vozim scott aspect 60 iz 2009 ali je rama XL a visok sam 175cm (iako mi se ne cini kao XL, prije da je malo veci L) i dok vozim normalno tj sjedim na sjedalu to mi nije problem ali kad idem nizbrdo i pokusam prebaciti teziste nad zadnji kotač sjedalo mi smeta a i tad osjetim da mi je velika rama cak i kad spustim sjedalo.

 

Pretrazivao sam polovno trziste i naisao sam na par kandidata ali mi se ukazala prilika da uzmem bicikl sa slike za 240 eura, na njemu je full deore XT oprema. Bicikl je stariji full suspension wheeler falcon 40 iz 2008 godine ali nije suspenzija na polozaju koji je danas uobicajen. Zanima me ima li itko iskustva s takvim tipom full suss bicikla koji ima oblik hardtaila i isplati li se to uzeti?

Srednji sub 24.8.2019 20:48

Večer,

 

možda će biti glupo pitanje ali u dućanu su me uvjeravali da je to u redu....

Ide li na mtb sa 29 kotačima semislick vanjska guma 28 cola? U dućanu su rekli da ide...Ima netko iskustva u stvarnom životu ili da idem vratiti u dućan?

 

Na gumama piše 700x35C

 

 

Hvala unaprijed

 

Pozz

Veliki Brat sub 24.8.2019 21:31
gocc01 kaže...

E sad, svi biciklu koje sam imao do sada su bili 26" pa ne znam kakav je prelazak na 29" što se tiče agilnosti.

Ma pusti agilnost, na tvoju visinu 26" jednostavno nema smisla. Naravno da će manji kotač biti okretniji ali to su sitne razlike. Osobno bi uvijek savjetovao nižim ljudima da ostanu na 26", srednje visokima na 27.5" a visokima na 29".

 

pacijent007 kaže...

Zanima me ima li itko iskustva s takvim tipom full suss bicikla koji ima oblik hardtaila i isplati li se to uzeti?

Ovisi za što trebaš bicikl. Da planiram uzimati ful sus bajk, uzeo bi upravo takav, da imam dostupan glavni trokut za torbu.

Obzirom na godište vjerojatno se radi o XC biciklu, što je okej jer ionako većini ljudi upravo za takav tip vožnje i treba (ako uopće voze išta izvan grada).

 

Srednji kaže...

Ide li na mtb sa 29 kotačima semislick vanjska guma 28 cola? U dućanu su rekli da ide...Ima netko iskustva u stvarnom životu ili da idem vratiti u dućan?

 

Na gumama piše 700x35C

Ide. 28" i 29" ti je zapravo isti standard (to je onih 700 u nazivu, iako se zapravo radi o promjeru obruča od 622 mm).

Ono što je za širinu gume bitno je širina obruča, ali vjerojatno imaš od 17 - 21 mm široke obruče (to se mjeri unutarnja, ne vanjska širina), tako da si okej. Da su ti obruči baš široki (npr. 30+ mm), onda bi vjerojatno mogao staviti gumu gore ali je pitanje kako bi se ponašala jer bi bila preplitka. 

Stux ned 25.8.2019 14:20
lllnuclearlll kaže...

 za te pare izuzetno dobra kupovina. ima ga frend... on je uzeo još neki noname srčani monitor za 100tinjak kuna prek ebaya...

 

senzor za brzinu ti ne treba jer će ti mjerit pomoću GPSa, doduše ne tako točno, no okvirno će funkcionirati.

 

app za android je OK, može se integrirati sa stravom... solidna stvar ako ne želiš davati  2-3-4-5 tisuća kuna za garminove ciklokompove  

 

Zahvaljujem na odgovoru, vjerojatno ću ga uzeti, ali sam u međuvremenu pronašao nešto i od Wahoo-a točnije Element Mini model, link za isti KLIK s tim da s njim dođe senzor za brzinu i uvjet je da je uvijek uparen s mobitelom jer bez njega ne radi. 

 

rambox ned 25.8.2019 15:06
Srednji kaže...

Da, gume su mi širine 2.1

 

Gume: DELI SA-258 29x2.1

Ako kupuješ nove gume, eto iskoristi odličnu priliku Veetireco Zilent za samo 87kn.Šira 42C verzija je na debeloj akciji, dakle plati i bicikliraj pa nema frke.

 

S obziorm na MTB gume, nemoj da čujem da je ovo kak ti preširoko.Uloženo-dobiveno bagatela, s obzirom da je guma testirana i ocjenjena prema cijeni 30+dolara.

 

https://www.rog-joma.hr/hr/oprema/vanjske-gume/28-and-700c/v-guma-28x1-60-42-622-700x42c-vrb315-zilent-vee-rubber-17802/

 

https://www.sevendaycyclist.com/vee-tire-co-zilent-tyre

 

https://www.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=811&jumpto=5662562&sort=asc&view=flat

lllnuclearlll ned 25.8.2019 23:12
Stux kaže...

 

Zahvaljujem na odgovoru, vjerojatno ću ga uzeti, ali sam u međuvremenu pronašao nešto i od Wahoo-a točnije Element Mini model, link za isti KLIK s tim da s njim dođe senzor za brzinu i uvjet je da je uvijek uparen s mobitelom jer bez njega ne radi. 

 

Wahoo je vrhunska stvar, no ne znam kakav je taj Mini... Frend ima Wahoo Elemnt model, vrh... Po nekim stvarima i bolji nego Garminov Edge 1030.

 

Nedavno je izašao i Garmin Edge 530, ne ne znam cijenu, no mislim da je skuplji od ovog na što ti ciljaš...

 

 

Ovo za senzor uparen s mobitelom mi nije skroz jasno... Trebao bih malo proučiti...

 

Ma na Brytonu ti je čist solidan prikaz brzine preko GPSa, nema tu velike razlike, pogotovo kad si na otvorenom gdje je GPS signal dobar.

 

 

Srednji uto 27.8.2019 14:44

Gume sam kupio već prije...ovo je super popust...ali mislim da kad potrošim ove semi slick da se vraćam na standardne mtb 2.1 gume...počeo sam voziti terene i navukao se ko tuljan na ribu...hvala ti puno...sad idem tražiti 2.1 gumu :) za novu sezonu...ovo će mi ionako brzo puknuti po makadamu... :D:D:D:D

lllnuclearlll sri 28.8.2019 13:50
Srednji kaže...

Gume sam kupio već prije...ovo je super popust...ali mislim da kad potrošim ove semi slick da se vraćam na standardne mtb 2.1 gume...počeo sam voziti terene i navukao se ko tuljan na ribu...hvala ti puno...sad idem tražiti 2.1 gumu :) za novu sezonu...ovo će mi ionako brzo puknuti po makadamu... :D:D:D:D

 2.2 si gledaj... 

 

preporuka continental cross king... a ako voziš i asflata dosta, onda naprijed cross king, a iza race king

Dex.pwn sri 28.8.2019 15:21

Jel moguće da šaltanje brzina ne radi kako treba s novim lancem na staroj kazeti? U pitanju je 9 brzinski sustav, kazeta ima cca 5tkm.

Lanac kao da grebe po kazeti, ako malo jače stisnem pedale zna doći do toga da lanac krcne(čuje se udarac).

Recimo meni je mjenjač na 7. brzini, a na kazeti lanac bude na 6. lančaniku. Tad nema baš nekih zvukova od kazete/lanca.

Od 4. brzine su navodno lančanici istrošeni.

lllnuclearlll sri 28.8.2019 15:49
Dex.pwn kaže...

Jel moguće da šaltanje brzina ne radi kako treba s novim lancem na staroj kazeti? U pitanju je 9 brzinski sustav, kazeta ima cca 5tkm.

Lanac kao da grebe po kazeti, ako malo jače stisnem pedale zna doći do toga da lanac krcne(čuje se udarac).

Recimo meni je mjenjač na 7. brzini, a na kazeti lanac bude na 6. lančaniku. Tad nema baš nekih zvukova od kazete/lanca.

Od 4. brzine su navodno lančanici istrošeni.

ta kazeta ti je potrošena... vrati stari lanac i vozi dok ide... a onda mijenjaj cijeli pogonski sklop (prednji zupčanici, kazeta, lanac, pullyji...)

 

inače, dužina lanca se mjeri posebnim alatom i kad prijeđe određenu duljinu lanac se zamjeni. na jednu kazetu otprilike dođu 3 lanca... onda ide zamjena... kazete i lanca...

 

na 2 kazete ide jedan pogon...

 

na MTB barem, na cestovnjaku na 3 kazete može 1 pogon...

Dex.pwn sri 28.8.2019 15:58

U temi sam pročitao da je netko mijenjao kazetu nakon 15tkm

Kao da toliko i mogu kazete izdržati.

Stari lanac sam morao prerezat.

Nego sad kod odabira nove kazete, uzeo bi ovu -> https://keindl-sport.hr/kazeta-shimano-alivio-cs-hg400-9b-11-25t-proizvod-24740/

Trenutno imam(ako se ne varam) 11-32/34

Mislim da bi s ovom uštedio na masi, što je dobro. Također mi naprijed stavio ovaj lančanik -> https://keindl-sport.hr/zupcanik-shimano-deore-xt-fc-m8000-36t-26-36-y1rl98080-proizvod-22290/

Prednji mjenjač mi je Shimano Alivio no ne znam koji model točno(vidim da ih ima više) tako da ne znam koliko maksimalno zubi mogu staviti za treću brzinu. Htio bi da treća brzina ima maksimalno zubi koliko može prednji mjenjač podnjeti.

 

Prvi i drugi lančanik ne bi dirao. Prvu ni ne koristim a drugu koristim rijetko kad, vjerojatno drugi lančanik ima manje od 1tkm.

lllnuclearlll sri 28.8.2019 17:11
Dex.pwn kaže...

U temi sam pročitao da je netko mijenjao kazetu nakon 15tkm

 

Bajk na kojem vozim utrke lanac se izduži na 0.7 već nakon nekih 800km. 

 

inače po mojim iskustvima, nekakvom srednjom vožnjom 2000-2500km max na MTBu.

 

Sve ovisi gdje voziš i kako... Na cestovnjacima znaju lanci izdržati dosta dulje.

 

kazete nemaju trajnost koja se gleda po kilometraži... mjeriš lanac, kad je istegnut zamijeniš, kad promijeniš 3 istegnuta lanca mijenjaš kazetu i stavljaš novi lanac.

 

profesionalni MTB vozači istegnu lanac za jednu utrku... dakle 60-80km.

 

3 lanca promjena kazate...

 

2 kazete promjena pogona...

 

s tim da na kraju kad sve izvrtiš možeš rotirat komponente još jedno vrijeme, ali rotirat često da se troši ravnomjerno. nisi profesionalac i malo istrošena kazeta ti neće smetati... onda kad skužiš da dolazi do problema poput preskakanja lanca, lošeg mijenjanja brzina i sl. skineš sve i zamijeniš novim.

lllnuclearlll sri 28.8.2019 17:30
Dex.pwn kaže...
0.7 čega?
S čim se to mjeri?

alatom za mjerenje izduženosti lanca.

 

prouči malo pa ćeš skužit zašto spominjem 0.7 (radi se o skali na alatu) koja ide do 1 ili 1.2. Ovisi koji alat... Ali lanci se mijenjaju prije nego pređu 0.75 većinom...

 

imaš hrpu na Internetu informacija o tome.

 

Mogu ti knjigu napisat o tome, a nemam toliko vremena... 

Srednji pet 30.8.2019 13:52
Srednji kaže...

Gume sam kupio već prije...ovo je super popust...ali mislim da kad potrošim ove semi slick da se vraćam na standardne mtb 2.1 gume...počeo sam voziti terene i navukao se ko tuljan na ribu...hvala ti puno...sad idem tražiti 2.1 gumu :) za novu sezonu...ovo će mi ionako brzo puknuti po makadamu... :D:D:D:D

 Pozdrav,

 

stavio sam semi slick na moj bajk...i to ne drži vodu. Pretanke su mi gume. Ne znam ja to voziti. Vraćam se na 2.2 kao što je kolega sugerirao. Pa ako netkom treba, prodajem dvije gume vanjske Continental, jedna je još zapakirana, druga je prešla 7 km. Nabavna cijena je 277,98 kn, prodajem ih za 200 kn. U obzir dolazi samo Zagreb, mogućnost dostave.

 

Hvala 

lllnuclearlll pet 30.8.2019 17:48
Dex.pwn kaže...

Provjerio sam prva četiri lančanika koja sigurno nisu oštećena da novi lanac ne paše.

I na njima škljoca.

 

 Provjerio?? A kako se to lančanici provjeravaju??? Ne možeš ti vidjet golim okom ako je lančanik potrošen, možeš vidjet ako je toliko potrošen da je uništen, a to kod tebe nije slučaj...

 

5000km s istim lancem na MTB i očekivat da ćeš moć stavit novi lanac je ravno ludosti... Lančanici su ti uništeni i novi lanac više ne ide na njih, vrati stari lanac. Zašto si uopće mijenjao lanac?

MrBlc pet 30.8.2019 19:06
Dex.pwn kaže...
Pa vozio sam sžu prvoj, drugoj
Ma duga priča zašto sam stavio novi. Stari sam morao rezati da bi mogao kotač uklonit.

Morao si rezati lanac za ukloni kotač? Ne pada mi napamet kolika bi uopće deformacija trebala biti za takvu situaciju, ali ako je stvarno tako, ili nešto stvarno pogrešno radiš ili je totalna šteta.

Dex.pwn pet 30.8.2019 19:31

Išao jedno jutro na posao(nećete vjerovati, bio je ponedjeljak), taman što sam prešao državnu cestu(kamioni, auti, busevi itd...), izleti mi zadnji zatvarač, kotač izleti, lanac ga povuće nazad i disk se zakuca u čeljust kočnice. Disk upeo, lanac upeo i zapetljo se.

Disk malo zarezo s obje strane da mi bude lakše za savit(dodatno ga savit), a lanac sam odrezao jel se jebeno zapetljao.

Došlo mi da ga zapalim.

lllnuclearlll pet 30.8.2019 19:59
Dex.pwn kaže...

Išao jedno jutro na posao(nećete vjerovati, bio je ponedjeljak), taman što sam prešao državnu cestu(kamioni, auti, busevi itd...), izleti mi zadnji zatvarač, kotač izleti, lanac ga povuće nazad i disk se zakuca u čeljust kočnice. Disk upeo, lanac upeo i zapetljo se.

Disk malo zarezo s obje strane da mi bude lakše za savit(dodatno ga savit), a lanac sam odrezao jel se jebeno zapetljao.

Došlo mi da ga zapalim.

 Lanac se da spojiti spojnom karikom... Kako si ga rezao??? Rastavio alatom ili brusilicom ?