Automobili

Auti - ultimativna tema

Diplomirani pješak pet 28.2.2020 12:28

Ovako, hvala na interesu i zato i vas pitam, gle svatko kupuje auto za onaj novac koji ima i tih 5000 kn je meni kao nekome 20000 i bolje sprijeciti nego lijeciti. Tragovi korištenja su vidljivi, ali ne izgleda ko da ima duplo vise km, vise je u pitanju nemar, al ja ne očekujem ferarija za te pare, boju je na krovu pojelo sunce. Provjerio sam teret na vozilu i nije upisan. Evo sam da mi je covjek lijepo rekao oglas iz usluge i to je to, a ne da sad ja moram utvrdivat ko je zapravo taj vlasnik, vec jucer bi ga kupili.

 

Evo vam i oglas:

https://www.index.hr/oglasi/renault-clio-1-4-reg-7-2020-700-eur-nije-fiksno/oid/2174569

bunker pet 28.2.2020 13:11


@diplomirani pješak

Kupnja polovnog auta je uvjek lutrija, čak i na par godina starom auteku, a kamoli na 20 godina starom vozilu.

Stani na loptu, i sagledaj realno stvari: imaš love koliko imaš i to ti je startna osnova. Nikad se zadnje pare nedaju za polovni auto jer nema tog polovnjaka u kojeg je prodavač ulagao znajući da će ga uskoro prodavati. Iznimke poput prodaje zbog smrtnog slučaja ili selidbe u inozemstvo su ipak iznimke, i takav auto odmah ode u krugu poznanika te i nedođe do oglasa .

Netreba te zamarati papirologija osim do te mjere da je prijenos čist tj da auto i vlasnik nemaju nekih tereta koji bi onemogućili prijenos vozila. Kaj bi ti značilo da i vlasnik prodaje ako on zna da se približava vrijeme za turbinu i dupli zamajac ( cca 10000 kn ) pa ga ide prodat prije toga....

Tebe trebA zanimati kako je auto održavan, te što sve na njemu treba izmjenjati da te posluži još koju godinu. Kako očigledno nisi vičan tome, nađi i povedi sa sebom kvalitetnog mehaničara koji dobro poznaje model koji kupuješ, ili auto prije kupnje dovezu na dijagnostiku detaljnu kvalitetnom i pouzdanom mehaničaru. To ti je cca par stotina kn, ali bar buš znao koliko još moraš uložiti u auto nakon kupnje.

Nemoraju te niti prijeđeni km previše brinuti, jer postoje servisni intervali, pa se npr set zupčastog mjenja svakih 100 000 km i tebi je tad svejedno da li auto ima 170 000 ili 270 000 km kad tebe tak i tak čeka veliki servis za par mjeseci, a cjena zupčastog, španera i vodene pumpe je ista bez obzira da li tvoj auto ima 170000 ili 270000 km. Daleko bitnije je da je dosad dobro održavan i da nije zapušten...

Neke detalje mehanike, limarije i elektrike i nemožeš vidjeti na cesti, pogotovo ako ne znaš točno kaj i kako trebaš gledati.

Znači, uloga nakon kupnje će biti, i u ovjes, i u kočnice ( kažeš da su nove, odi na valjke pa vidi koliko je to dobro ili loše složeno...), vjerojatno i u mehaniku, plastiku, interijer, a možda i na skrivene dijelove limarije ... tako da nekupuj auto za zadnje pare jer ga nebuš mogao održavati ...

Ako ti se ne žuri, traži starije oglase ( znači da čovjek već pola godine nemre prodati auto ) i takvi su ti spremni na kemije tipa da im uzmeš nekaj na rate ( mobitel, građu, cement, bojler...) a ti zauzvrat dobiš auto tim načinom na obročnu otplatu i ostane ti keš za sređivanje.

Nemoj obilaziti oglase sa većom cijenom od tvojih zamisli, jer su prodavatelji skloni očekivati i trostruko veću cijenu od one koju realno mogu dobiti.

Evo dva friška primjera: na FB marketplacu je bila alfa 156 sw 1.9 jtd, 2003, auto u top stanju, od prvog dana održavan kod bertola, sva servisna dokumentacija od prvog dana, limarija rađena i odozdo cinkaren i te fore,istaknuta cijena 15000 kn... Nije ga mogao mjesecima prodati i nakraju ga moj poznanik kupio na način da mu je kupio na master neki skuplji iPhone koji ga je došao manje od 10000 kn i to na rate...

Drugi primjer, jedan Scenic sa pokvarenim motorom, 2006 god, dugo se prodavao, jer su i prodavatelj i kupci mislili da je skup popravak. Kompa ošel tamo sa mehom, skužili da je popravak jeftin ( njima ) i kupili ga za 400 eura i odmah odšlepali u radioni i za neke manje pare riješili glavu motora a auto regan do 11/2020...

Razmisli i o boljim markama ( Volvo, Mercedes ) jer u tim godištima su jeftinjaci a kvaliteta ipak veća od clia tog godišta...

Tak, stani na loptu, zgruntaj se, da se nebi posle čohal... Na fejsu imaš grupe po markama automobila, i tamo ćeš naći i preporuke za dobar servis određene marke koji ti je lokacijski najbliži...

😉




 

P.s. evo vidi ovaj sa slike, mjesecima ga nije prodao, nakraju bu ošel za 500 eura...

Diplomirani pješak pet 28.2.2020 13:22

Hvala svima, na kraju sam odlučio auto ne uzeti jer sam kroz kontakte došao do loših iskustava s navedenim prodavačem i u njegovom selu su mi preporučali da ga se klonim i da nikad ne bi ništa kupili od njega, dok čovjek kojeg je predstavio kao brata uopće nije njegov brat nego skupa muljaju s autima. Naravno da mi nije to zadnji novac i osigurao sam još toliko i za prvu godinu održavanja i prvu sljedeću registraciju, a kažem već duže vrijeme sam pratio oglase u tom segmentu i ovo je dosta dobar savjet da prodavači stavljaju duplo veće cijene jer punto iz 2001. koji je realno 1000 eur svako stavi barem 1500-2000. Na kraju ni prvi ni zadnji put da razgledavam vozilo i nisam išao tamo sam, al se radi o mojim parama i eto biti će već neke prilike.

bunker pet 28.2.2020 13:31


Kompa, Punto iz 2001 vredi koliko i moskvich ili Lada iz 2001, a to je koliko može dobiti u ciosu plus 50 kn, a to ti je max do 200 eura. To kaj prodavatelj očekuje 1000 ili 2000 eura je samo san jer realno ili ga nebu prodao ili bu ga prodao za onoliko koliko je netko spreman najviše dati u tom trenutku...

Megan clasic 2001je prije dva tjedna susjed kupio za 2000 kn, benzinac, rega do jeseni, tak da nenasjedaj na te nerealne cijene...

Traži stari oglas, i nudi trećinu cijene koju prodavatelj traži, pa di se nađete... I skompaj se sa dobrim mehaničarima.... 😀



Diplomirani pješak pet 28.2.2020 14:11

Lijepo piše upozorenje na svakom oglasu - ako je predobro da bi bilo istinito, vjerojatno nije. Iako, neugodno sam iznenađen pa i razočaran količinom muljatora po oglasima, doslovno svaki drugi oglas sumnjiv, očito u toj klasi auti koji valjaju odma odu i prije oglasnika, kao što kolega gore reče.

Jarvan pet 28.2.2020 14:22
Diplomirani pješak kaže...

Lijepo piše upozorenje na svakom oglasu - ako je predobro da bi bilo istinito, vjerojatno nije. Iako, neugodno sam iznenađen pa i razočaran količinom muljatora po oglasima, doslovno svaki drugi oglas sumnjiv, očito u toj klasi auti koji valjaju odma odu i prije oglasnika, kao što kolega gore reče.

 Sve pretržci.

 

Ja sam kupio klepavi auto od jednog, hvalio ga naravno, mada sma vidio više manje sve kaj ne valja, srezao mu cijenu za vrijednost popravaka i ameno.

Sad lagano slažem, i znam kaj vozim.

 

Sve je ok ako dok kupiš znaš kaj ne valja, imaš pojma u kom smjeru ideš s uređenjem auta.

Batista pet 28.2.2020 15:34

Rijetko je za nac povoljan i okey auto od jebenog prekupca - vecina su balkanski strvinari...

Rabljen auto se kupuje od prvog vlasnika koji ga vozi od kad je izvezen iz ducana...

nixass pet 28.2.2020 16:08

danas me pokupio uber Audi A6 V6T Quattro, dakle 3.0 turbo/kompresor benzinac..

posto je to uber lik se vozi po gradu vecinom, pretpostavljam..

na cajgerima mu je pisala prosjecna potrosnja 8.8l/8.9l, bio sam oko pola sata u autu (centar i siri centar Minhena) i cijelo vrijeme se potrosnja vrtila oko te dvije cifre..

pitanje je, kaj nije u redu s tim autom? :D

ivanzu pet 28.2.2020 16:24
ZooZ kaže...

Zna nekad bit u Lidlu ali nisu neka sreća, nema ništa gore kad ti se taj mehanizam raspadne u nekom skučenom prostoru, ima u pevexu suki ali su oko 90kn po komadu, a najbolje ti uzet 10,13,15,17,19 znači gledaš oko 450kn investicije.

 Bio u pevecu, imaju samo obicne suki. Hvala! 

nine pet 28.2.2020 16:33
nixass kaže...

na cajgerima mu je pisala prosjecna potrosnja 8.8l/8.9l, bio sam oko pola sata u autu (centar i siri centar Minhena) i cijelo vrijeme se potrosnja vrtila oko te dvije cifre..

pitanje je, kaj nije u redu s tim autom? :D

 

napraviš gomilijardu km otvorene ceste sa tempomatom, onda se vozikaš po gradu i naravno da se ne miče prosječna prema gore.

meni je na volvu prosječna zakucana na 9,5l jer sam resetirao samo jednom kada sam ga kupio. no kada se npr. vozikam po zg., kada pogledam prosječnu za trip, bude oko 13l 

teško mi je zamisliti da auto većih gabarita od mog volva, 1k kubika više i kompresorom može trošiti manje od mog 2.0 turbaka.

bunker pet 28.2.2020 16:45


@batista

A ima i tih prekupaca svakakvih. Dosta ljudi u mom kvartu se time bavi, i najveći dio njih nije kvaran. To su jednostavno ljudi koji su se spletom životnih okolnosti našli u tome, i ostali u tome jer na autu ili dva zarade mjesečnu plaću, a to im je obično fuš djelatnost uz neki drugi job koji im je primarni.

Njihova prednost je kaj dobro znaju realne cijene, uvjek u džepu imaju soma dva eura tak da odmah može iskeširati auto i tako ga još jeftinije kupiti.

Nadalje, nisu ni oni baš bedasti, najčešće imaju dobru suradnju sa mehaničarima i limarijama, tako da niti on nebu baš teški krš uzeo, a mnoge popravke će moći dobiti jeftinije nego ja ili ti ...

Naravno, ima ih par i takvih koje ti spominješ, koji ciljano uzimaju aute koji su samo za cios, pa ga zamaskira i utrapi nekom nesretniku.

Ima jedan od njih kaj prodaje skupe auteke, no koliko vidim mjesecima ga voza prije nego ga uspije prodati, pa imam osjećaj da je više zaradio pajdo koji je prodao 10 astri i alfi nego taj na jednom bmw-u...


nixass pet 28.2.2020 17:02
nine kaže...
nixass kaže...

na cajgerima mu je pisala prosjecna potrosnja 8.8l/8.9l, bio sam oko pola sata u autu (centar i siri centar Minhena) i cijelo vrijeme se potrosnja vrtila oko te dvije cifre..

pitanje je, kaj nije u redu s tim autom? :D

 

napraviš gomilijardu km otvorene ceste sa tempomatom, onda se vozikaš po gradu i naravno da se ne miče prosječna prema gore.

meni je na volvu prosječna zakucana na 9,5l jer sam resetirao samo jednom kada sam ga kupio. no kada se npr. vozikam po zg., kada pogledam prosječnu za trip, bude oko 13l 

teško mi je zamisliti da auto većih gabarita od mog volva, 1k kubika više i kompresorom može trošiti manje od mog 2.0 turbaka.

 kuzim to, al posto sam vidio da potrosnja varira izmedju 8.8-8.9-8.8l tokom gradsk voznje, tesko mi je vjerovati da nije otisla 8.8-15l npr :D

mozda je frajer seljo pa vozi 2.0 pod haubom :D mada, lijepo je brundao V6..

bruno11 pet 28.2.2020 17:04
nixass kaže...

danas me pokupio uber Audi A6 V6T Quattro, dakle 3.0 turbo/kompresor benzinac..

posto je to uber lik se vozi po gradu vecinom, pretpostavljam..

na cajgerima mu je pisala prosjecna potrosnja 8.8l/8.9l, bio sam oko pola sata u autu (centar i siri centar Minhena) i cijelo vrijeme se potrosnja vrtila oko te dvije cifre..

pitanje je, kaj nije u redu s tim autom? :D

 Jesi ziher da je benzinac? Susjed u ZG je imao V6T, dizel sa ~320 ks. Super zvuk, nikad ne bi rekao da je dizel, to je neka competition verzija, ona fancy s line sjedala su dolazila serijski u toj izvdebi.

nixass pet 28.2.2020 17:09
bruno11 kaže...
nixass kaže...

danas me pokupio uber Audi A6 V6T Quattro, dakle 3.0 turbo/kompresor benzinac..

posto je to uber lik se vozi po gradu vecinom, pretpostavljam..

na cajgerima mu je pisala prosjecna potrosnja 8.8l/8.9l, bio sam oko pola sata u autu (centar i siri centar Minhena) i cijelo vrijeme se potrosnja vrtila oko te dvije cifre..

pitanje je, kaj nije u redu s tim autom? :D

 Jesi ziher da je benzinac? Susjed u ZG je imao V6T, dizel sa ~320 ks. Super zvuk, nikad ne bi rekao da je dizel, to je neka competition verzija, ona fancy s line sjedala su dolazila serijski u toj izvdebi.

jebat ga sad :D

nisam se nikad vozio u V6 dizelu, cuo se odlicno.

 

CyberK pet 28.2.2020 19:22
nixass kaže...
nine kaže...
nixass kaže...

na cajgerima mu je pisala prosjecna potrosnja 8.8l/8.9l, bio sam oko pola sata u autu (centar i siri centar Minhena) i cijelo vrijeme se potrosnja vrtila oko te dvije cifre..

pitanje je, kaj nije u redu s tim autom? :D

 

napraviš gomilijardu km otvorene ceste sa tempomatom, onda se vozikaš po gradu i naravno da se ne miče prosječna prema gore.

meni je na volvu prosječna zakucana na 9,5l jer sam resetirao samo jednom kada sam ga kupio. no kada se npr. vozikam po zg., kada pogledam prosječnu za trip, bude oko 13l 

teško mi je zamisliti da auto većih gabarita od mog volva, 1k kubika više i kompresorom može trošiti manje od mog 2.0 turbaka.

 kuzim to, al posto sam vidio da potrosnja varira izmedju 8.8-8.9-8.8l tokom gradsk voznje, tesko mi je vjerovati da nije otisla 8.8-15l npr :D

mozda je frajer seljo pa vozi 2.0 pod haubom :D mada, lijepo je brundao V6..

Koje godiste? Zadnji model ima i nesto poboljsanu potrosnju spram proslog, i potrosnja je 11-12L u gradu, ali van grada je odlican, 6.5-7.5, pa mozda on vozi dosta i van grada, ili lagan gradski promet. Ili je dizel, mislim da i I4 benzinac trosi vise po gradu. 

hahhaajaads pet 28.2.2020 20:40
nixass kaže...

Ovaj C7 redizajn 2015-2018.

Na blstobranu je bočno imao V6T oznaku, nije bio seljo tuning.

Unutrašnjost "luksuzna" (u nedostatku boljeg izraza)

 Pod V6T izbacuje 3.0 TDI od 300+ ks

CyberK pet 28.2.2020 20:42
nixass kaže...

Ovaj C7 redizajn 2015-2018.

Na blstobranu je bočno imao V6T oznaku, nije bio seljo tuning.

Unutrašnjost "luksuzna" (u nedostatku boljeg izraza)

C7 je zapravo imao supercharger, C8 ima turbo + "mild hybrid", po EPA ima manju potrosnju od C7. Imam C8 V6 benzinac i potrosnja je kak sam gore rekao, mozda litru manja kad bi koristio start-stop... Sve skupa, nije to bas obicna gradska voznja ako ima <9L.

nixass pet 28.2.2020 23:15
hahhaajaads kaže...
nixass kaže...

Ovaj C7 redizajn 2015-2018.

Na blstobranu je bočno imao V6T oznaku, nije bio seljo tuning.

Unutrašnjost "luksuzna" (u nedostatku boljeg izraza)

 Pod V6T izbacuje 3.0 TDI od 300+ ks

 ne znam zakaj je meni automatski pao benzinac na pamet..

cak je i zvuk poprilcno ugladjen za jednog traktora.

eto, naucio nesto covjek :)

hahhaajaads sub 29.2.2020 00:06
nixass kaže...
hahhaajaads kaže...

 ne znam zakaj je meni automatski pao benzinac na pamet..

cak je i zvuk poprilcno ugladjen za jednog traktora.

eto, naucio nesto covjek :)

 Zvuk ? Kladim se da je dolazio iz zvucnika 

Kolacic sub 29.2.2020 00:29
hahhaajaads kaže...
nixass kaže...
hahhaajaads kaže...

 ne znam zakaj je meni automatski pao benzinac na pamet..

cak je i zvuk poprilcno ugladjen za jednog traktora.

eto, naucio nesto covjek :)

 Zvuk ? Kladim se da je dolazio iz zvucnika 

 Nikad nisam komentirao u temi pa sad zbog ovog iz zvucnika moram.

Nagledao sam se dosta el.automobila najvise tesli,Hyundai i BMW. No prekjucer sam imao srecu vidjeti kako vozi ovaj novi el.Porsche i "cuo" sam ga. Jednostavno lose zvuci to sa neprirodnim zvukom. 

Ovo ostalo,trenje guma pa ga cujes ionako ima dosta automobila koji su mrcine pa se nit ne cuju. Psssssszzzzzz nema ga. 

Fkt ne mogu bolje opisati. 

nixass sub 29.2.2020 00:44
hahhaajaads kaže...
nixass kaže...
hahhaajaads kaže...

 ne znam zakaj je meni automatski pao benzinac na pamet..

cak je i zvuk poprilcno ugladjen za jednog traktora.

eto, naucio nesto covjek :)

 Zvuk ? Kladim se da je dolazio iz zvucnika 

ne bi me nis cudilo :D

 

btw vozio sam Zoe sad par dana, znam da je princip i svrha njegovog "zvuka" skroz drukcija, al imao sam feeling ko da vozim Voyager