Audio i video alati

Ne mogu normalno gledat full hd ili 4k filmove

domi321 čet 28.3.2019 17:52

Koristim MPC-HC 64bit i svake minute-dve kao da droppa FPS na 10 i traje nekih 2-3 sekunde i prestane.

Probao sam na VLC-u, mediaplayeru od windowsa i nista.

Na 4k filmovima se bas to osjeti dok na full hd da ali slabo

 

Imam 16gigs ddr4, i5 8600k i gtx 2070

Striko2009 pon 6.5.2019 18:31

Probao sam ja ovo kod sebe i kao da je malo ubrzalo 4k film ali i dalje je to daleko od gledljivog... da li to ovisi o HW (vidi moj pc) jer ako da moja kanta je prestara za taj newage sh*t 

 

MPC-HC
------

Build information:
Version: 1.8.6 (7a85e122e)
Compiler: MSVC v19.16.27027.01 (SSE2)
Build date: Mar 22 2019 11:39:06

LAV Filters:
LAV Splitter: 0.74.1.0
LAV Video: 0.74.1.0
LAV Audio: 0.74.1.0
FFmpeg compiler: MinGW-w64 GCC 8.3.0

Operating system:
Name: Windows NT 6.1 (build 7601, Service Pack 1)
Version: 6.1 (64-bit)

Hardware:
CPU: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6750 @ 2.66GHz
GPU: AMD Radeon HD 6700 Series (driver version: 8.17.10.1404)

mbaksa sri 12.6.2019 20:29

Reprodukcija 4K videozapisa može biti izuzetno procesorski zahtjevna - ovisi o kodeku, bitrateu videa, odnosno kompleksnosti scena. U vašem slučaju jasno je da je riječ o prilično starom i ne odveć snažnom računalu. Ta grafička kartica bi trebala podržavati hardversko dekodiranje kodeka AVC/H.264 (iako je pitanje do koje mjere), no vrlo vjerojatno ne podržava HEVC/H.265. Trebalo bi prvo vidjeti koji kodek je uopće u pitanju - ako je u pitanju H.264, onda bi trebalo biti poboljšanja, jer će se dobar dio procesa dekodiranja prebaciti na grafičku karticu, no ako je u pitanju H.265, razlika u ubrzanju nakon uključivanja hardverske podrške mogla bi zapravo biti samo prividna.

 

Da bi vam bilo jasnije što se događa, trebali biste u Task Manageru pogledati zauzeće procesorskog vremena. Ako se dekodiranje vrši u jednoj dretvi, onda je već i potpuno zauzeće jednog threada ili jezgre dovoljno da dolazi do problema u reprodukciji - ne mora ukupno zauzeće procesora biti na 100% za to.

 

Probajte program PotPlayer - kod njega se lako prebacuje sa softverskog na hardversko dekodiranje tako da se pri dnu glavnog prozora klikne na S/W (odnosno H/W kad je uključeno hardversko dekodiranje). Ujedno, pritiskom na tipku TAB na tipkovnici PotPlayer će prikazati razne aktualne podatke o videodatoteci koju trenutno prikazuje, od kojih će najzanimljiviji svakako biti Video Codec (to se zapravo odnosi na dekoder - softverski ili hardverski) i Input (to je kodek kojim je kodiran videozapis). Još su tu zanimljivi Bitrate (količina podataka u jednoj sekundi), FPS (broj sličica u sekundi (veći broj sličica u sekundi - zahtjevije dekodiranje videozapisa), Transform (prikazuje razlučivost)…

ihush čet 13.6.2019 12:52

-za HW dekodiranje je vga-gpu sirova snaga, chip, ima ili nema.. a starije nije ni moglo imati nešto što je novije kao h265 + relano usporediti snagu, broj tranzistra na gpu chipu (ili cpu) je dobro za usporedbu, dovoljno linearno. Ta se prisjetiti standardnih rezolucija za to prošlo vrijeme, npr dvd-625pal SD-do HD.. 4k je overkill.

-postoji uvjek neki način, npr konvertiranje u ono što hw podržava, ali tad trebaš vrijeme za transkodiranje (koje stari hw ne radi brzo kao novi) + mjesto koje će tako dekompresiran materijal zauzimati, tj linearno više mjesta na mediju (zato i idu kompresije).

-nema bitne razlike kad uspoređuješ zahtijevne igre ili obradi-dekodiranje video formata, jer se već neko vrijeme korisit isti hw za sve pa i za browsanje. U gamingu možeš sniziti postavke, u gledanju filma možeš konvertirati.. fizika na djelu koju ne možeš izbjeći + evolucija.

-naravno, zbog performansi ulg bi tad konvertiranjem nrp 4k pretvorio u hd ili sd.. no ako je cilj 4k i kvaliteta-gušt, tad može rezultat biit identičan, jer na kraju ostaje količina pixela koje bi gpu morao obraditi i ako ne stiže, tad imaš problem.. jedino što bi u toj priči zamijenio kodek 265 na npr 264 ili neki željeni i možda bi tad gpu stizao odraditi ali možda tad problem/usko grlo postane nrp količina rama, propustnost sabirnice itd. jer komprsiran podatak je manji i lakše je prebaciti ga kroz računalo, dekompresiran je veći za istu količinu informacija, eliminira dekompresor ali optereti propustnost systema, ili-ili.. fizika na djelu.

-za gledanje online je logičnije odabrati odgovarajući materijal-rezoluciju.. ovo je samo kao izuzetak kad želiš baš gušt + ako imaš ostatak odgovarajuće opreme kao monitor koji će to sve prikazati no prečesto su materijali zapravo 'napumpani', jer oni koji seedaju samo žele ratio, ne kvalitetu.. i tad možda sve zapravo nema smisla ako je izvorna kvaliteta možda neka hd.. višetruki posao bez smisla tj kvalitete koja je teoretski željeni cilj.

 

-ili, pošto je u pitanju računalo i diskretna vga, možeš negjde posuditi-probati? bilo koju noviju vga.. npr nešto u rangu nv-1030/730..radeon200? nemora biti nešto jače, jer i najslabiji modeli imaju zadovoljavajuće jak dekoder za 264-265.. posudbom za sat vremena vidiš rezultat i ako ti je to važno, bar znaš može li biti riješenje.. ili treba čitav pc.. Jer sama vga iz tog vremena nije predviđala 4k i sl rezolucije, čak i da ima dovoljno snage, kao s igrama ponekad je stvar i u standardima, podrška-kompatibilnost npr dx9-12.. i tad igra radi ili ne radi čak i kad vga ima dovoljno snage, možda nema ram-vram itd..

Striko2009 čet 13.6.2019 13:01

hej, 

 

racunalo je od prije 2009g, a graficka je ubacena naknadno, nije diskretna, evo specs

 

ugl, nije mi toliko bitno dali 4k radi na kompu ili ne, ono malo sto mi treba za provjeriti titlove na 4k filmovima mi je dovoljno, ali me zanimalo u cemu moze biti problem, dali hw ili sw. Obzirom da sam sw nadogradio na sve moguce zadnje verzije, znaci cpu i gpu ili ne podrzavaju ili su preslabi za 265. 4k itako gledam na tv a ne na kompu pa eto, malo curiosity ne skodi 

Anđeo bez falinge čet 13.6.2019 13:18

Kako onda današnji televizori s npr. 4x 1100 MHz i 1.5 GB VRM bez problema sa sticka ili tvrdog diska reproduciraju 4K bio on u h264 ili h265 ?

 Znamo da tv jedan dio svoje procesorske snage koristi za motion te druge "svoje" potrebe a grafički proc nije vrh vrhova.

Posmatrač čet 13.6.2019 13:31
Anđeo bez falinge kaže...

Kako onda današnji televizori s npr. 4x 1100 MHz i 1.5 GB VRM bez problema sa sticka ili tvrdog diska reproduciraju 4K bio on u h264 ili h265 ?

 Znamo da tv jedan dio svoje procesorske snage koristi za motion te druge "svoje" potrebe a grafički proc nije vrh vrhova.

 Zato sto ima chip samo za to. Namjenski HW dekoder... One codece koje podrzava radi odlicno a one koje ne podrzava nula bodova.... 

ihush čet 13.6.2019 16:28
Striko2009 kaže...

..

 

racunalo je od prije 2009g, a graficka je ubacena naknadno, nije diskretna, evo specs

 

..

 :)) .. znaš li što znači termin 'diskretna kartica'..? ne, nije od riječi diskrecija. :)

-ne integrirana, dodatna. Možemo reći i 'normalna'. -> zato ako možeš, ubodeš neku noviju i vidiš rezultat, da je npr laptop ne bi mogao.